Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet zapraszamy Was do zapoznania się z osobą, która zapoczątkowała coś, co nazywamy dzisiaj programowaniem.
Pierwsza programistka – Ada Lovelace – brytyjska matematyczka i poetka. Jak przystało na arystokratkę, Ada od najmłodszych lat była prywatnie nauczana matematyki i nauk przyrodniczych. Tak trudne przedmioty nie były popularne wśród kobiet w dziewiętnastym wieku, lecz matka Ady wierzyła, że dzięki rygorystycznej nauce, dziewczynka nie będzie wykazywać humorzastych cech charakteru swojego ojca oraz opanuje samodyscyplinę.
W 1833 Ada poznała matematyka i wynalazcę – Charlesa Babbage’a. Jako ojciec komputerów, Babbage zapoznał Adę ze swoim prototypem maszyny różnicowej, który ją zafascynował. W 1840 roku na Uniwersytecie Turyńskim, Babbage poprowadził seminarium na temat swojego najnowszego wynalazku – maszyny analitycznej. Włoski inżynier, Luigi Menabresa, spisał wykład i opublikował go w języku francuskim. Na zlecenie przyjaciela Babbage’a, Ada Lovelace została poproszona a przetłumaczenie artykułu. Jako naukowczyni, która nieustannie kwestionowała podstawowe założenia, Ada oprócz tłumaczenia dołączyła swoje notatki, które były trzy razy dłuższe od samego artykułu! W notatkach, Ada opisała jak kodowanie może pomóc stworzyć maszynę zdolną do przetwarzania liter oraz symboli wraz z liczbami. Opisała również metodę, dzięki której silnik maszyny mógłby powtarzyć serię instrukcji. Brzmi znajomo? Ten proces nazywamy dzisiaj loopingiem. Jak widzicie programowaniem od samego początku zajmowały się niesamowicie utalentowane kobiety!